fbpx
a-change-in-lifestyle-1430599_1280

Żywienie w sporcie

Regularna aktywność fizyczna od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest uzyskanie wymarzonej sylwetki, czy po prostu poprawa kondycji i wydolności naszego organizmu, jest to proces długotrwały, który powinien być oparty nie tylko na ćwiczeniach, ale przede wszystkim na właściwym sposobie odżywiania. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta zawsze powinna iść w parze z aktywnością fizyczną.

Dieta w sporcie – zapotrzebowanie energetyczno – odżywcze

Specjalne zalecenia żywieniowe uwzględniające indywidualne zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze zależą od rodzaju wysiłku fizycznego, jego intensywności, czasu trwania i częstotliwości. Niezmiernie ważnym czynnikiem jest poziom naszego wytrenowania, zdrowia oraz osobiste zalecenia i preferencje żywieniowe. Żywienie w sporcie amatorskim lub profesjonalnym powinno bazować na produktach bogatych w kalorie, które pokryją nasze zapotrzebowanie energetyczne oraz wszelkie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu regeneracji powysiłkowej. Pokrycie potrzeb energetyczno-odżywczych znacznie zwiększa nasze zdolności treningowe, intensywność i efektywność wykonywanych ćwiczeń oraz zdolności adaptacyjne organizmu do coraz większych obciążeń treningowych. Zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze u sportowca wyczynowego, uprawiającego wymagające dyscypliny sportu, takie jak biegi długodystansowe, kolarstwo czy biegi narciarskie, będzie zupełnie inne niż u osoby ćwiczącej rekreacyjnie.

Żywienie w sporcie – węglowodany

Niezależnie od formy aktywności fizycznej, podstawowym źródłem paliwa napędzającym nasz organizm, są węglowodany. Ich właściwa podaż znacznie poprawia nasze zdolności motoryczne i koncentrację oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Odpowiednia zawartość węglowodanów w diecie sportowca jest magazynowana w mięśniach i wątrobie w postaci wielocukru zwanego glikogenem i uwalniana w momencie rozpoczęcia wysiłku jako paliwo dla naszych mięśni. W trakcie treningu poziom glikogenu spada, powodując uczucie zmęczenia i zmniejszając wydajność naszego treningu. Bardzo ważne jest więc uzupełnienie zapasów tego składnika po zakończeniu sesji treningowej. Jest to kluczowe dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu regeneracji oraz utrzymania wysokiej wydolności organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany zależy od charakterystyki wysiłku fizycznego i waha się od 3 do 5 gramów na kilogram wagi ciała dla większości osób ćwiczących amatorsko. Znacznie większej ilości potrzebują sportowcy wyczynowi, którzy powinni zadbać o dostarczanie od 6 do 8 gramów węglowodanów na każdy kilogram wagi.

Białko w sporcie – podstawowy budulec mięśni

Odpowiednia podaż białka jest czynnikiem warunkującym prawidłową naprawę uszkodzonych podczas treningu włókien mięśniowych ich rozbudowę oraz zwiększanie zdolności adaptacyjnych do coraz większych obciążeń treningowych. Zapotrzebowanie organizmu na białko podobnie jak w przypadku węglowodanów zależy od rodzaju wysiłku fizycznego, stopnia naszego wytrenowania oraz intensywności ćwiczeń i wynosi od 1,2 do 2,5 gramów na każdy kilogram wagi ciała. Wiele instytucji naukowych potwierdziło, że spożywanie wyższych niż zalecane ilości białka, nie wpływa w żadnym stopniu na wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Zapotrzebowanie na białko wzrasta w okresie, gdy ograniczamy ilość dostarczanych węglowodanów, pracując nad redukcją tkanki tłuszczowej. Pozwala to na utrzymanie dodatniego bilansu azotowego, który ochroni nasze mięśnie przed rozpadem w okresach niedoboru energetycznego. Wówczas zaleca się zwiększenie spożywanego białka nawet do 3 gramów na kilogram wagi ciała. Wiele osób może mieć problem z dostarczeniem takiej ilości protein z samego pożywienia. Tutaj z pomocą przychodzą odżywki białkowe, które są wygodnym źródłem wysoko przyswajalnego białka serwatkowego cechującego się wysoką zawartością leucyny.

Tłuszcze w diecie sportowca

Przy ustalaniu naszego sportowego jadłospisu nie możemy zapomnieć o produktach bogatych w NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Niedobór tłuszczów w diecie jest nie tylko nie wskazany, ale może być także groźny dla naszego zdrowia. Tłuszcze biorą udział w produkcji hormonów, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz są źródłem wysokiej jakości paliwa. Przyjmuje się, że w dobrze zbilansowanej diecie, tłuszcze stanowią około 35% zapotrzebowania kalorycznego.

Może Cię zainteresować

Odżywki białkowe

Niezwykle ważnym elementem prawidłowo skomponowanej diety każdego entuzjasty sportów siłowych czy sylwetkowych jest odpowiednia podaż pełnowartościowego białka, które jest budulcem

Czytaj więcej

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ
NA BIEŻĄCO Z NASZYMI PROMOCJAM

Dane 
Raw Nutrition sp z o.o.
ul. Ks. Hugona Kołłątaja 10
05-092 Łomianki
NIP 118 215 81 66
INFORMACJE

Kontakt
Dostawa i koszty przesyłki
Regulamin sklepu
Zwroty i reklamacje
Formy płatności
Polityka prywatności

Miło Cię
widzieć!

Miło Cię widzieć!

Cieszymy się, że trafiłeś do nas!
Z tego powodu chcemy przywitać
Cię zniżką na zakupy.

Cieszymy się, że trafiłeś do nas! Z tego powodu chcemy przywitać Cię zniżką na zakupy.

Specjalny kod na 5% rabatu:

V499EWF

Poczekaj,
nie zamykaj!

Jesteśmy pewni, że nasze produkty spełnią Twoje oczekiwania. Dlatego przekazujemy Ci specjalny kod abyś mógł przekonać się sam!

Specjalny kod na 15% rabatu:

1DSF699

*Uwaga! Liczba voucherów jest limitowana!

Dostawy

Polska

Zamówienia składane do godziny 12:00 od pon. – pt. będą wysyłane tego samego dnia i przesyłki będą dostarczone do 2 dni w zależności od wyboru dostawcy.

Nasi kurierzy to DPD i InPost.

Obecne zamówienie można podglądać tutaj

Uwaga:

Podczas gorących okresów sprzedażowych jak święta albo dni wolne prosimy o upewnienie się i zamówienie wcześniej przesyłki. Jeśli wpiszesz błędny adres dostawy, błędny kod pocztowy nie jesteśmy w stanie w międzyczasie zmienić tego za ciebie. Dziękujemy.

Zamówienia są dostarczane przez kurierów którzy wymagają podpisów od odbiorcy, jeśli chcesz żeby paczkę zostawiono w umówionym miejscu robisz to na własne ryzyko i Raw Nutrition nie odpowiada za szkody poniesione podczas dowozu albo kradzież, paczki. Przykładamy najwyższą wartość do jakości naszych usług.

Zespół Raw Nutrition

Skontaktuj się z nami

Nasze biuro obsługi klienta i specjaliści ds. żywienia człowieka są dostępni w godzinach pracy, bo odpowiedzieć na wasze pytania odnośnie naszych produktów i ich zastosowania. Najpierw proszę upewnij się, że informacji których poszukujesz brakuje na stronie. Wybierz temat poniżej żeby skontaktować się z odpowiednią osobą z naszego team’u.

W przypadku jakichkolwiek zapytań dotyczących istniejących zamówień i dostaw, prosimy o kontakt: delivery@rawnutrition.eu

Aby porozmawiać z jednym z naszych ekspertów ds. Żywienia w celu uzyskania porad, porad lub ogólnych pytań, skontaktuj się z przez adres mailowy: ask@rawnutrition.eu

Jeśli chcesz zostawić opinię na temat któregokolwiek z naszych produktów, strony internetowej lub jeśli masz jakieś sugestie, w jaki sposób możemy ulepszyć nasze usługi, wyślij wiadomość e-mail na adres: feedback@rawutrition.eu

W przypadku wszystkich obecnych i potencjalnych zapytań detalicznych i hurtowych B2B prosimy o kontakt: retail@rawnutrition.eu

Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00