Właściwa i zbilansowana dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna, dla większości osób jest wystarczająca. Jednak sportowcy, którzy aktywnie uprawiają jogging, mają nieco większe zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, których nawet najlepszy jadłospis może nie pokryć w 100%. Właściwa suplementacja przy bieganiu może w znacznym stopniu podnieść jego wydajność i uczyni jogging jeszcze efektywniejszym. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając suplementy do biegania?
Jakie suplementy do biegania wybrać?
Sport i suplementacja idą w parze. Niezależnie od uprawianej aktywności, przy właściwym dopasowaniu suplementów witaminowych, białkowych itp. organizm sportowca, oprócz zdrowej dawki ruchu otrzymuje solidny zastrzyk niezbędnych minerałów i substancji, które powinny pokrywać jego aktualne, zwiększone zapotrzebowanie. Wybór jednak nie jest prosty – nie ma jednego najlepszego suplementu dedykowanego do wszystkich rodzajów aktywności.
Ochrona stawów i poprawa wydajności
Dobra suplementacja przy bieganiu powinna mieć na celowniku ochronę stawów i pokrywanie zapotrzebowania na minerały i witaminy. Ale to nie wszystko! Osoby, którym zależy na sukcesywnej poprawie swoich wyników – zarówno odległości jak i prędkości, powinny skupić się na zwiększeniu swojej energii. Suplementacja przy bieganiu, która ma realny wpływ na zwiększenie energii organizmu, odnosi się do odżywczych środków erogenicznych, czyli suplementów węglowodanowych, które są nieomal obowiązkowym środkiem dla osób, którym zależy na realnym zwiększeniu intensywności treningu. Węglowodany podczas biegania na dalszych odcinkach, zapewniają dodatkowe paliwo energetyczne, co zapobiega zmęczeniu i w perspektywie wydłuża bieganie.
Suplementy na stawy również nie powinny być pomijane. Mimo że nie mają tak wyraźnego odzwierciedlenia w wynikach sportowych – stanowią dobry filar i działają prewencyjnie. Każdy biegacz powinien profilaktycznie przyjmować środki, które wpływają na odbudowę i ochronę więzadeł, chrząstek i stawów (np. kolagen typu I i II).
Bieganie – jakie suplementy na regenerację?
Wykazano, że przy aktywności fizycznej powiązanej z wysoką intensywnością bardzo skuteczne okazują się kreatynowe suplementy do biegania i wodorowęglany (np. Creatine Monohydrate Boost Performance od Raw Nutrition). W pierwszych kilku sekundach sprintu kreatyna działa w organizmie tak samo, jak paliwo w samochodzie. Dobrze dopasowana keratynowa suplementacja przy bieganiu, jest w stanie zwiększyć poziom fosforanu kreatyny w mięśniach i stanowić dobre wsparcie podczas regeneracji sił. Sole alkaliczne, takie jak wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), mogą z kolei pomóc zneutralizować kwas mlekowy i opóźnić zmęczenie mięśni. Rola suplementacji biegacza nie kończy się jednak z chwilą zakończenia joggingu.
W przypadku każdego sportu niezwykle istotną kwestią jest okres regeneracji po wysiłku. Aby zapobiec katabolizmowi, czyli rozpadowi mięśni na skutek intensywnego treningu, wskazane jest stosowanie niezbędnych aminokwasów BCAA (np. kapsułki BCAA performance, Raw Nutrition), które pomagają organizmowi biegacza przekształcić białko w mięsień podczas okresu regeneracji. Wbrew pozorom ochrona mięśni przed rozpadem powinna być celem nie tylko kulturystów, ale również osób trenujących bieganie. Suplementy diety pod warunkiem ich właściwego dopasowania do profilu uprawianego sportu i oczekiwań co do przebiegu treningu, poprawiają wydajność poprzez wpływ na skład ciała, wspomagają zwiększanie masy mięśniowej lub redukcję tkanki tłuszczowej. Z hasłem „suplementy — bieganie” powinny kojarzyć się również karnityna, chrom, HMB (czyli hydroksymetylomaślan), odżywki białkowe, aminokwasowe i wyżej opisane suplementy. Bieganie to sport, który wymaga również stosowania właściwej diety, bogatej w minerały i witaminy, odpowiedniej pod względem energetycznym. Nie ma wątpliwości, że odpowiednia podaż witamin i minerałów jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia, ale rozstrzygnięcie kwestii, czy ćwiczenia zwiększają zapotrzebowanie na witaminy, jest w wielu środowiskach sportowych nadal dość dyskusyjne.