fbpx
fitness-3167418_1280

Odżywka białkowa izolat – co to jest, jak powstaje?

Izolat to jeden z najpopularniejszych typów odżywki białkowej dla sportowców. Podobnie jak koncentrat, wykonywany jest z serwatki mleka, jednak przy jego produkcji przeprowadzane jest kilka procesów, które mają zmniejszyć w nim ilość cukrów i tłuszczów, a także zwiększyć zawartość białka.

Izolat białka odżywka – jak powstaje?

Najpopularniejszym z izolatów białka jest izolat białka serwatki. Powstaje on z pasteryzowanego mleka, z którego, w procesie filtracji, oddzielane są dwa produkty uboczne: ser i serwatka. Pasteryzacja mleka polega na kilkusekundowym podgrzaniu mleka do ok. 70 stopni Celsjusza, następnie na natychmiastowym schłodzeniu go do temperatury pokojowej. W wyniku ciepła zmienia się odczyn pH mleka, a zawarta w nim kazeina przyjmuje postać żelu, oddzielając serwatkę od mleka. Wytrącona serwatka może zostać poddana trzem procesom: wymianie jonowej, mikrofiltracji i mikrofiltracji krzyżowej.

Wymiana jonowa

Wymiana jonowa polega na oddzieleniu białek na podstawie ich ładunku elektrycznego, z wykorzystaniem kwasu solnego i wodorotlenku sodu. Ze względu na to, że w procesie biorą udział silne odczynniki chemiczne, część aminokwasów zostaje uszkodzona. Proces ten jest stosunkowo tani i oddaje produkt z mniejszą zawartością tłuszczów i cukrów, a jednak rzadko stosowany jest w produkcji odżywek białkowych. Producenci częściej stawiają na mikrofiltrację i ultrafiltrację oraz mikrofiltrację krzyżową.

Mikrofiltracja i ultrafiltracja

W tym procesie można otrzymać wysokie stężenie białka w produkcie (powyżej 85%).  Im wyższa zawartość białek, tym więcej stosuje się filtrowań, które pozwalają na oddzielenie nadmiaru tłuszczu i laktozy z produktu. A pozbawiona tych składników, czysta serwatka, lepiej się wchłania i łatwiej trawi.

Sama filtracja prowadzi do powstania koncentratu białek serwatki, jeżeli chcemy uzyskać izolat, musimy białko poddać dodatkowej mikrofiltracji, która umożliwi uzyskanie maksymalnego stężenia białka (ok. 90%). Na koniec gotowy produkt poddawany jest suszeniu, aby usunąć z niego całą wilgoć i otrzymać postać sproszkowaną.

Mikrofiltracja krzyżowa

Proces mikrofiltracji krzyżowej odbywa się bez szkodliwych związków chemicznych. Dzięki obniżeniu temperatury nie dochodzi do utraty cennych aminokwasów, co pozwala na zachowanie maksymalnej wartości biologicznej odżywki. Im więcej filtrowań, tym czystsze białko jest otrzymywane. Proces ten pozwala na wyeliminowanie wszystkich mikrozanieczyszczeń i utrzymanie pełnego profilu aminokwasowego. Zwiększona zostaje również zwartość wapnia, a obniżona zawartość sodu.

Izolat białka to produkt o najwyższych kosztach produkcji w porównaniu do innych białek serwatkowych. Charakteryzuje się jednak wysoką przyswajalnością i dużym stężeniem białka, a dzięki maksymalnemu obniżeniu cukrów i tłuszczów, sprzyja wzrostowi masy mięśniowej w procesach redukcji. Brak laktozy sprawia, że izolat białka świetnie sprawdzi się dla osób, które nie tolerują tej substancji.

Izolat białka serwatki to najpopularniejszy wśród izolatów, aczkolwiek w sprzedaży znaleźć możemy także inne izolaty, np.; izolat białka wołowego lub izolat białka sojowego.

Może Cię zainteresować

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ
NA BIEŻĄCO Z NASZYMI PROMOCJAM

Dane 
Raw Nutrition sp z o.o.
ul. Ks. Hugona Kołłątaja 10
05-092 Łomianki
NIP 118 215 81 66
INFORMACJE

Kontakt
Dostawa i koszty przesyłki
Regulamin sklepu
Zwroty i reklamacje
Formy płatności
Polityka prywatności

Miło Cię
widzieć!

Miło Cię widzieć!

Cieszymy się, że trafiłeś do nas!
Z tego powodu chcemy przywitać
Cię zniżką na zakupy.

Cieszymy się, że trafiłeś do nas! Z tego powodu chcemy przywitać Cię zniżką na zakupy.

Specjalny kod na 5% rabatu:

V499EWF

Poczekaj,
nie zamykaj!

Jesteśmy pewni, że nasze produkty spełnią Twoje oczekiwania. Dlatego przekazujemy Ci specjalny kod abyś mógł przekonać się sam!

Specjalny kod na 15% rabatu:

1DSF699

*Uwaga! Liczba voucherów jest limitowana!

Dostawy

Polska

Zamówienia składane do godziny 12:00 od pon. – pt. będą wysyłane tego samego dnia i przesyłki będą dostarczone do 2 dni w zależności od wyboru dostawcy.

Nasi kurierzy to DPD i InPost.

Obecne zamówienie można podglądać tutaj

Uwaga:

Podczas gorących okresów sprzedażowych jak święta albo dni wolne prosimy o upewnienie się i zamówienie wcześniej przesyłki. Jeśli wpiszesz błędny adres dostawy, błędny kod pocztowy nie jesteśmy w stanie w międzyczasie zmienić tego za ciebie. Dziękujemy.

Zamówienia są dostarczane przez kurierów którzy wymagają podpisów od odbiorcy, jeśli chcesz żeby paczkę zostawiono w umówionym miejscu robisz to na własne ryzyko i Raw Nutrition nie odpowiada za szkody poniesione podczas dowozu albo kradzież, paczki. Przykładamy najwyższą wartość do jakości naszych usług.

Zespół Raw Nutrition

Skontaktuj się z nami

Nasze biuro obsługi klienta i specjaliści ds. żywienia człowieka są dostępni w godzinach pracy, bo odpowiedzieć na wasze pytania odnośnie naszych produktów i ich zastosowania. Najpierw proszę upewnij się, że informacji których poszukujesz brakuje na stronie. Wybierz temat poniżej żeby skontaktować się z odpowiednią osobą z naszego team’u.

W przypadku jakichkolwiek zapytań dotyczących istniejących zamówień i dostaw, prosimy o kontakt: delivery@rawnutrition.eu

Aby porozmawiać z jednym z naszych ekspertów ds. Żywienia w celu uzyskania porad, porad lub ogólnych pytań, skontaktuj się z przez adres mailowy: ask@rawnutrition.eu

Jeśli chcesz zostawić opinię na temat któregokolwiek z naszych produktów, strony internetowej lub jeśli masz jakieś sugestie, w jaki sposób możemy ulepszyć nasze usługi, wyślij wiadomość e-mail na adres: feedback@rawutrition.eu

W przypadku wszystkich obecnych i potencjalnych zapytań detalicznych i hurtowych B2B prosimy o kontakt: retail@rawnutrition.eu

Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00