Izolat to jeden z najpopularniejszych typów odżywki białkowej dla sportowców. Podobnie jak koncentrat, wykonywany jest z serwatki mleka, jednak przy jego produkcji przeprowadzane jest kilka procesów, które mają zmniejszyć w nim ilość cukrów i tłuszczów, a także zwiększyć zawartość białka.
Izolat białka odżywka – jak powstaje?
Najpopularniejszym z izolatów białka jest izolat białka serwatki. Powstaje on z pasteryzowanego mleka, z którego, w procesie filtracji, oddzielane są dwa produkty uboczne: ser i serwatka. Pasteryzacja mleka polega na kilkusekundowym podgrzaniu mleka do ok. 70 stopni Celsjusza, następnie na natychmiastowym schłodzeniu go do temperatury pokojowej. W wyniku ciepła zmienia się odczyn pH mleka, a zawarta w nim kazeina przyjmuje postać żelu, oddzielając serwatkę od mleka. Wytrącona serwatka może zostać poddana trzem procesom: wymianie jonowej, mikrofiltracji i mikrofiltracji krzyżowej.
Wymiana jonowa
Wymiana jonowa polega na oddzieleniu białek na podstawie ich ładunku elektrycznego, z wykorzystaniem kwasu solnego i wodorotlenku sodu. Ze względu na to, że w procesie biorą udział silne odczynniki chemiczne, część aminokwasów zostaje uszkodzona. Proces ten jest stosunkowo tani i oddaje produkt z mniejszą zawartością tłuszczów i cukrów, a jednak rzadko stosowany jest w produkcji odżywek białkowych. Producenci częściej stawiają na mikrofiltrację i ultrafiltrację oraz mikrofiltrację krzyżową.
Mikrofiltracja i ultrafiltracja
W tym procesie można otrzymać wysokie stężenie białka w produkcie (powyżej 85%). Im wyższa zawartość białek, tym więcej stosuje się filtrowań, które pozwalają na oddzielenie nadmiaru tłuszczu i laktozy z produktu. A pozbawiona tych składników, czysta serwatka, lepiej się wchłania i łatwiej trawi.
Sama filtracja prowadzi do powstania koncentratu białek serwatki, jeżeli chcemy uzyskać izolat, musimy białko poddać dodatkowej mikrofiltracji, która umożliwi uzyskanie maksymalnego stężenia białka (ok. 90%). Na koniec gotowy produkt poddawany jest suszeniu, aby usunąć z niego całą wilgoć i otrzymać postać sproszkowaną.
Mikrofiltracja krzyżowa
Proces mikrofiltracji krzyżowej odbywa się bez szkodliwych związków chemicznych. Dzięki obniżeniu temperatury nie dochodzi do utraty cennych aminokwasów, co pozwala na zachowanie maksymalnej wartości biologicznej odżywki. Im więcej filtrowań, tym czystsze białko jest otrzymywane. Proces ten pozwala na wyeliminowanie wszystkich mikrozanieczyszczeń i utrzymanie pełnego profilu aminokwasowego. Zwiększona zostaje również zwartość wapnia, a obniżona zawartość sodu.
Izolat białka to produkt o najwyższych kosztach produkcji w porównaniu do innych białek serwatkowych. Charakteryzuje się jednak wysoką przyswajalnością i dużym stężeniem białka, a dzięki maksymalnemu obniżeniu cukrów i tłuszczów, sprzyja wzrostowi masy mięśniowej w procesach redukcji. Brak laktozy sprawia, że izolat białka świetnie sprawdzi się dla osób, które nie tolerują tej substancji.
Izolat białka serwatki to najpopularniejszy wśród izolatów, aczkolwiek w sprzedaży znaleźć możemy także inne izolaty, np.; izolat białka wołowego lub izolat białka sojowego.