Wśród proteinowych suplementów dla sportowców znajdziemy nie tylko popularne białka serwatki, ale również inne ich rodzaje. Jednym z nich jest białko wołowe, które cieszy się dobrą opinią wielu kulturystów, korzystających z takiej odżywki jako źródła dobrej jakości białka. Warto jednak wiedzieć, że nie każde białko wołowe cieszy się wysoką klasą. Wszystko zależy od jego wykonania. A jak rozpoznać te faktycznie dobre? Należy zwrócić uwagę na profil aminokwasowy.
Białko wołowe – co to jest?
Białko wołowe, czyli takie, które pozyskiwane jest z wołowiny. A więc powinno być bardzo dobrej jakości, bo jak wiemy, wołowina charakteryzuje się wysoką zawartością przyswajalnego białka.
Izolat białka wołowego faktycznie tworzony jest z wołowiny oraz MOM (mięso oddzielone mechanicznie). Wyróżnia się tym, że jest odtłuszczony i odwodniony, zhydrolizowany i sproszkowany. Odżywka wysokiej jakości z pewnością wpłynie na szybszy wzrost masy mięśniowej oraz wspomoże regenerację, dostarczając nam odpowiedniej ilości dobrze przyswajalnego białka. Dzięki zawartości kolagenu wpłynie na zdrowie kości i stawów, co sprzyjać będzie zachowaniu formy pomimo intensywnych treningów siłowych.
Izolat białka wołowego – jak wybrać?
Skąd będziemy wiedzieć, że wybrane przez nas białko wołowe jest dobrej jakości? Wystarczy spojrzeć na podany przez producenta profil aminokwasowy. Produkty, na których takiej informacji nie ma, mogą być wątpliwej jakości, choć to także nie znaczy, że dane białko na pewno jest oszukane.
Spoglądając na aminogram, warto zwrócić uwagę na zawartość aminokwasów egzogennych, takich jak tryptofan i metionina. Jeżeli jest ona raczej niska, możemy przypuszczać, iż dane białko stworzone zostało nie z polędwicy, a z elementów tkanki łącznej, które nie zawierają tak dużych ilości białka.
Izolat białka wołowego czy serwatka – co wybrać?
Odżywka białka wołowego dobrej jakości charakteryzuje się zazwyczaj wysoką ceną, gdyż stworzenie izolatu białka wołowego z polędwicy wołowej samo w sobie jest drogie. Tańsze białka wołowe to najczęściej produkty stworzone z mniej wartościowych cząstek. One również mogą zawierać sporo protein; często do tego typu suplementów dodawana jest także kreatyna, której zadaniem jest przyspieszenie regeneracji i wzrostu mięśni oraz hamowanie katabolizmu.
Zarówno izolat białka wołowego, jak i izolat białka serwatki cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Mimo tego to jednak serwatka ma więcej zwolenników. Przede wszystkim jest łatwiej dostępna i zazwyczaj w niższej cenie, zapewniając jednocześnie wysokowartościowe i dobrze przyswajalne białko w sporej ilości.