fbpx
box-1514845_1920

BCAA – jak stosować?

Aminokwasy BCAA to jedna z najskuteczniej działających odżywek dla sportowców. Są to aminokwasy rozgałęzione, których człowiek nie wytwarza samodzielnie, dlatego musi przyjmować je z pożywienia. W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina.

Aminokwasy BCAA są bardzo ważne dla organizmu osoby aktywnej, ponieważ stanowią ok. 40% wszystkich aminokwasów egzogennych, wspomagających ludzki organizm. W dużej mierze odpowiadają za prawidłowy rozwój mięśni oraz ich dobrą regenerację. BCAA w niewielkich ilościach możemy znaleźć w pożywieniu, jednak dla uzupełnienia zapotrzebowania na te aminokwasy, sportowcy sięgają po suplementację. Często jednak pojawia się pytanie: jak stosować BCAA, aby uzyskać najlepsze efekty?

Działanie BCAA na ludzki organizm

Zanim przejdziemy do porady jak brać BCAA, przypomnijmy sobie, w jaki sposób aminokwasy te oddziałują na ludzki organizm.


Znaczenie BCAA dla sportowca:

 • wspomagają syntezę białek mięśniowych;
 • hamują katabolizm;
 • biorą udział w przemianach energetycznych;
 • zmniejszają uczucie zmęczenia po treningu i przyspieszają regenerację;
 • wpływają na zmniejszenie zakwasów.

Systematyczne stosowanie aminokwasów BCAA przyczyni się do:

 • szybszego wzrostu masy mięśniowej – zawarta w BCAA leucyna w wysokim stopniu nasila syntezę białek mięśniowych, co przyczynia się do szybszego wzrostu mięśni;
 • uzupełnienie rezerw energetycznych – podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, aminokwasy BCAA przechodzą proces utleniania i zostają przekształcone w glukozę, która uzupełni niedobory energetyczne powstałe w trakcie treningu; to sprawia, że mamy więcej energii, a więc możemy ćwiczyć wydajniej;
 • szybszego spalania tkanki tłuszczowej – stosowanie BCAA wpływa na większą produkcję leptyny – hormonu, wykazującego właściwości zmniejszające apetyt. W trakcie diety redukcyjnej poziom leptyny spada, dlatego gdy zależy nam na zrzuceniu zbędnego tłuszczyku, warto przyjmować suplementy z BCAA;
 • ochrony mięśni przed rozpadem – BCAA hamuje procesy kataboliczne, a więc zapobiega rozpadowi masy mięśniowej w okresie bez treningu.

Jak przyjmować BCAA – dawkowanie

Większość suplementów z BCAA do opakowania ma dołączoną instrukcję dawkowania produktu. Warto jednak zwrócić uwagę także na konfigurację zawartych w odżywce składników, gdyż możemy spotkać, aż 3 rodzaje:

 • konfiguracja 2:1:1 – w jednej dawce produktu znajduje się 2 razy więcej leucyny, niż izoleucyny i waliny;
 • konfiguracja 4:1:1 – odżywka zawiera cztery razy więcej leucyny niż pozostałych aminokwasów;
 • konfiguracja 8:1:1 – w suplemencie znajduje się 8 razy więcej leucyny niż izoleucyny i waliny.

Pierwsza konfiguracja (2:1:1) jest konfiguracją klasyczną i to ona zalecana jest początkującym sportowcom. Stosowanie pozostałych rodzajów może być uzasadnione u sportowców, którym zależy przede wszystkim na anabolicznym działaniu suplementu, jednak sięgają po nie głównie zawodowcy w określonych sytuacjach. Warto pamiętać, iż wyższa dawka leucyny nie jest równoważona z wyższymi dawkami izoleucyny i waliny, dlatego przyjmowanie konfiguracji większe niż stosunek 2:1:1 nie jest potrzebne u osób, które trenują dla własnej satysfakcji.

BCAA spotykamy zazwyczaj w proszku lub w kapsułkach:

 • jak stosować bcaa w proszku – odpowiednią dawkę suplementu należy rozpuścić w ok. 200 ml wody i wypić. Proszek można dodać również do jogurtu lub rozmieszać z mlekiem;
 • jak stosować bcaa w tabletkach – przyjmować ilość kapsułek zgodną z instrukcją producenta.

Zaleca się, aby BCAA dawkować w ilość 0,8 do 2 g na 10 kilogramów masy ciała, czyli osoba o wadze 70 kilogramów powinna zażywać dzienną dawkę aminokwasów w ilości od 5,6 do 14 g. Stosowanie wyższej dawki jest niepotrzebne, gdyż aminokwasy nie zadziałają w tym przypadku skuteczniej.

Jakie BCAA najlepiej kupić?

Na rynku suplementów dla sportowców spotkamy mieszanki różnych składników odżywczych z zawartością BCAA lub czyste aminokwasy. Jeżeli nie wiemy, jakie bcaa wybrać, najlepiej zdecydować się na postać czystą, gdyż w tym przypadku możemy samodzielnie dawkować odżywkę, dostosowując jej ilość do indywidualnego zapotrzebowania.

Czyste aminokwasy BCAA najlepszej jakości znaleźć można na naszej stronie rawnutrition.eu.

Może Cię zainteresować

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ
NA BIEŻĄCO Z NASZYMI PROMOCJAM

Dane 
Raw Nutrition sp z o.o.
ul. Ks. Hugona Kołłątaja 10
05-092 Łomianki
NIP 118 215 81 66
INFORMACJE

Kontakt
Dostawa i koszty przesyłki
Regulamin sklepu
Zwroty i reklamacje
Formy płatności
Polityka prywatności

Instagram
Facebook

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 10 % rabatu na pierwsze zakupy

Dostawy

Polska

Zamówienia składane do godziny 12:00 od pon. – pt. będą wysyłane tego samego dnia i przesyłki będą dostarczone do 2 dni w zależności od wyboru dostawcy.

Nasi kurierzy to DPD i InPost.

Obecne zamówienie można podglądać tutaj

Uwaga:

Podczas gorących okresów sprzedażowych jak święta albo dni wolne prosimy o upewnienie się i zamówienie wcześniej przesyłki. Jeśli wpiszesz błędny adres dostawy, błędny kod pocztowy nie jesteśmy w stanie w międzyczasie zmienić tego za ciebie. Dziękujemy.

Zamówienia są dostarczane przez kurierów którzy wymagają podpisów od odbiorcy, jeśli chcesz żeby paczkę zostawiono w umówionym miejscu robisz to na własne ryzyko i Raw Nutrition nie odpowiada za szkody poniesione podczas dowozu albo kradzież, paczki. Przykładamy najwyższą wartość do jakości naszych usług.

Zespół Raw Nutrition

Skontaktuj się z nami

Nasze biuro obsługi klienta i specjaliści ds. żywienia człowieka są dostępni w godzinach pracy, bo odpowiedzieć na wasze pytania odnośnie naszych produktów i ich zastosowania. Najpierw proszę upewnij się, że informacji których poszukujesz brakuje na stronie. Wybierz temat poniżej żeby skontaktować się z odpowiednią osobą z naszego team’u.

W przypadku jakichkolwiek zapytań dotyczących istniejących zamówień i dostaw, prosimy o kontakt: delivery@rawnutrition.eu

Aby porozmawiać z jednym z naszych ekspertów ds. Żywienia w celu uzyskania porad, porad lub ogólnych pytań, skontaktuj się z przez adres mailowy: ask@rawnutrition.eu

Jeśli chcesz zostawić opinię na temat któregokolwiek z naszych produktów, strony internetowej lub jeśli masz jakieś sugestie, w jaki sposób możemy ulepszyć nasze usługi, wyślij wiadomość e-mail na adres: feedback@rawutrition.eu

W przypadku wszystkich obecnych i potencjalnych zapytań detalicznych i hurtowych B2B prosimy o kontakt: retail@rawnutrition.eu

Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00